Szkoła Odkrywców Talentów

 

 

Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej 

dołączyło do grona szkół, które otrzymały zaszczytny tytuł 

Szkoły Odkrywców Talentów

 

 

 

 

"Warto spotykać w życiu ludzi z pasją. Pasją, która nie tylko inspiruje, ale również pomaga żyć, czyniąc to nasze życie o wiele ciekawszym doświadczeniem". Te słowa znanego polskiego historyka Zbigniewa Kiełb są mottem dla naszych uczniów, którzy wytrwale dążą do realizacji swoich planów i rozwijania swoich pasji.


Nasza szkoła stwarza młodym ludziom wiele możliwości w prezentowaniu swoich zainteresowań i umiejętności. Jest to duże wyzwanie, ponieważ najważniejsze jest to, aby dostrzec każdego ucznia i odkryć w nim niezauważone dotąd pokłady zdolności. Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp. poprzez swoje działania od wielu lat mobilizuje młodzież do realizacji ambitnych planów, co zostało zauważone –szkoła otrzymała tytuł Szkoły Odkrywców Talentów.

 

 

Sukcesy Przemysława Muracha

 

- Przemysław Murach – uczeń klasy 3a, znany jest nam doskonale ze swoich artystycznych poczynań. Jego poetycka twórczość zachwyca, fascynuje, inspiruje. Ważniejsze jego sukcesy  to m.in. I miejsce i wyróżnienie  w konkursie „Walentynki w wierszu”, wyróżnienia w konkursach: „Poetyckie listopady” oraz „Poetycka wiosna”, III miejsce w konkursie „Nad głębiami”. Licealista odnosi sukcesy nie tylko w konkursach miejskich i powiatowych, ale także w tych ogólnopolskich.
Miło nam powiadomić, iż Przemysław Murach otrzymał właśnie II nagrodę w XVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Młodych „Nadchodzące pokolenie” w kategorii szkół wyższych i średnich. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków  I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu „Smoleniacy”. Impreza kontynuuje tradycję konkursów o tej samej nazwie organizowanych w latach 1985-90 i rozstrzyganych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia. Konkurs „Nadchodzące pokolenie” został reaktywowany w 2003 roku.

 

 Uczniowie LOSO bohaterami wieczoru autorskiego
  Pasja - podmuch szczęścia pozwalający uwolnić się ze stalowego uścisku szarej, ponurej codzienności – to słowa widniejące na zaproszeniach, które zechcieli przyjąć goście wieczoru autorskiego uczniów Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej – Martyny Przybylskiej, Morgane De Backer, Natalii Fogiel oraz Przemysława Muracha. To właśnie owa pasja stała się pomysłodawczynią spotkania, które odbyło się 2 lutego w Sali Scena Propozycji. Uroczystość łączyła trzy dziedziny sztuki: poezję, fotografię oraz rysunek, a także pozwoliła na wymianę doświadczeń początkujących twórców. Spotkanie pod hasłem „Na skrzydłach pasji” przyjęte zostało z dużą aprobatą przez zaproszonych gości. W pierwszej części wieczoru miała miejsce recytacja wierszy młodych poetów, której towarzyszyły dźwięki refleksyjnej muzyki; w drugiej części zaprezentowała się Martyna ze swoimi pracami fotograficznymi oraz Morgane z grafiką. Podsumowującym akcentem była pełna emocji dyskusja młodych twórców. Całość spotkania była okraszona nietuzinkową grą aktorską. To niezwykle liryczne spotkanie wprowadziło wszystkich zebranych w magiczną atmosferę, na którą złożyły się: doskonale dobrana oprawa muzyczna, kawiarniany klimat, refleksyjny blask świec. Jednak na powodzeniu tego spotkania zaważyła osobowość jego bohaterów. Jak podkreśla organizatorka, to ludzie o niezwykłej wrażliwości, którzy posiadają wielką umiejętność słuchania i obserwowania otaczającej rzeczywistości. A w tym, co czynią młodzi artyści jest tyle radości, szczerości i pokory, że obcowanie z nimi jest prawdziwą przyjemnością. Warto nadmienić, iż bohaterowie spotkania z okazji swojego wieczoru autorskiego przygotowali tomik poezji pt. „Na skrzydłach pasji”, którym obdarowali wszystkich przybyłych. W związku z tym długo jeszcze po zakończeniu wieczoru artyści rozdawali autografy gościom, wśród których znaleźli się: Pan Cezary Janiszewski – Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej, Pan Włodzimierz Grabowski – Dyrektor Biblioteki Publicznej, dyrekcja LOSO, grono pedagogiczne, rodziny i przyjaciele. Bohaterowie spotkania zostali nagrodzeni podziękowaniami, gratulacjami; miłą niespodzianką były także życzenia od Pana Wojciecha Gawłowskiego, które widnieją zresztą na okładce tomiku. Inicjatorką spotkania była pani Agnieszka Kurkiewicz, która organizując tego typu imprezy ma nadzieję, że poprzez promocję utalentowanych uczniów, w jakimś stopniu odkryje ich talenty, pozwoli uwierzyć we własne siły.

 

 


 

 


 Wolontariat w naszej szkole 


W LOSO aktywnie działa wolontariat. Młodzież zauważa potrzeby drugiego człowieka i zawsze, kiedy jest taka możliwość, wyciąga pomocną dłoń. Poświęca swój wolny czas, aby pomóc najbardziej potrzebującym. Wśród najważniejszych działań o tym charakterze możemy wyliczyć:


- 11 listopada odbyła się w naszej szkole inauguracja Jesiennej Edycji Pól Nadziei-symbolicznego sadzenia żonkili dokonali przedstawiciele władz oświatowych, Hospicjum św. Józefa, dyrekcja oraz wolontariusze naszej szkoły. Żonkilowe Pola Nadziei są znakiem  jednoczącym społeczeństwo z osobami cierpiącymi, uwrażliwiają na ich potrzeby.

- 7 grudnia młodzież naszej szkoły wzięła  udział w warsztatach „100 % Sok głębinowy” prowadzonych  przez Pełnomocnika Oddziału Kalisz Fundacji „Dr Clown”. Zajęcia odbyły się w ramach Ostrowskiego Dnia Wolontariatu.

- Nasi wolontariusze  współpracujący z Hospicjum św. Józefa pomagali przy organizacji Koncertu Jubileuszowego „Otwarte Serca”, który odbył się 4 grudnia.
- Młodzież naszej szkoły zorganizowała zbiórkę karmy i innych potrzebnych rzeczy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Przekazanie darów nastąpiło 7 listopada.

- Wśród społeczności szkolnej odbyła  się zbiórka upominków dla dzieci z zaprzyjaźnionego Domu Dziecka w Ostrzeszowie.8 grudnia przedstawiciele młodzieży wraz z opiekunami zawieźli upominki i spędzili dzień na zabawie z podopiecznymi Domu Dziecka.

- Uczniowie naszej szkoły włączyli się również do akcji zbiórki żywności dla najuboższych rodzin. Akcja organizowana jest przez Polski Czerwony Krzyż.

- Kolejnym zadaniem  na rzecz pomocy innym jest udział młodzieży w akcji „Góra grosza”. Zebrane fundusze zostały przeznaczone dla dzieci wychowujących się poza własną rodziną.
- W tym roku szkolnym miała miejsce XI edycja „Szlachetnej Paczki”.  Wyjątkowość  tej edycji  polegała na tym, że po raz pierwszy organizowana była także na terenie  Ostrowa Wielkopolskiego.  W akcję włączyli się także uczniowie klasy Ia naszego liceum.  Okazali wielkie serce i postanowili dla jednej z potrzebujących rodzin przygotować taką właśnie szlachetną paczkę.  Udało im się zebrać bardzo dużo produktów żywnościowych, higienicznych jak również artykułów szkolnych i ubrań.

 


 -Dnia 7 grudnia 2011 roku uczniowie naszego liceum brali udział w obchodach Ostrowskiego Dnia Wolontariusza, które odbywały się w Forum Synagoga. W czasie tej uroczystości Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak wyróżnił najbardziej aktywnych wolontariuszy. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły Miłosz Kołodziej, który jest wolontariuszem na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Nieprzerwanie od lutego 2010 r. pełni od 6-8 dyżurów w miesiącu. Podczas dyżurów pomaga personelowi medycznemu, a także wspiera psychicznie pacjentów oddziału. Jest ponadto wolontariuszem zaangażowanym w propagowanie idei wolontariatu wśród młodych ludzi. Wśród zgłoszonych do tej nagrody z naszej szkoły były również: Joanna Skorzybót, Aleksandra Libudzic, Patrycja Krzyżańska, Weronika Zarzecka, Joanna Klimek.


- 24 stycznia 2012 r. po raz czwarty grupa uczniów z  Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej włączyła się w organizację balu karnawałowego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Powiatowego Ośrodka Terapii w Ostrowie Wielkopolskim. W związku z tym, że na imprezie obowiązywały karnawałowe kostiumy, wszyscy wykazali się ogromną inwencją twórczą i przygotowali dla siebie odpowiednie stroje. Młodzież bawiła się doskonale, zarówno w tańcu, jak i podczas przerwy. Na zakończenie podopieczni wraz z opiekunami podarowali przybyłym gościom własnoręcznie wykonane upominki.


-15 kwietnia 2012 r. w auli Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II odbyła się „Biesiada z żonkilem”. W ramach niedzieli żonkilowej organizatorzy – Hospicjum św. Józefa, Ostrowski Klub Amazonek oraz Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej, zadbali o atrakcyjny i bogaty repertuar uroczystości. Biesiadę z żonkilem rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów liceum, którzy swym występem chcieli podkreślić, iż życie polega na tym, aby być wdzięcznym za dobro, które jest nam codziennie ofiarowane w ludziach i rzeczach. Dlatego też pełni wdzięczności za okazywane dobro, pomoc, życzliwość i wsparcie, licealiści wyrazili swoje „dziękuję” wszystkim tym, którzy wspierają działalność dobroczynną. Podczas koncertu zaproszeni gości mieli okazję przenieść się w magiczną krainę muzyki, tańca, poezji; w świat zadumy, refleksji, ale też uśmiechu, śpiewu.
Kolejna część programu niedzieli żonkilowej to warsztaty pierwszej pomocy, które  poprowadzili uczniowie LOSO w składzie: Miłosz Kołodziej oraz Aleksandra Libudzic.


- 4 czerwca 2012r. odbyło się podsumowanie akcji „Warto być dobrym”. W projekcie wzięli udział uczniowie z klasy 1A i 2A:  Joks Maja, Murach Przemysław, Pawlak Angelina, Surma Patrycja, Szumniak Patrycja.
 Podczas finału kandydaci przedstawili swoje działania i przedsięwzięcia w trzech obszarach:
- ja i bliźni
- ja i społeczność
- ja i świat
  W wyniku głosowania przeprowadzonego wśród społeczności uczniowskiej laureatką projektu została Patrycja Szumniak z klasy 2A, która otrzymała główną nagrodę – rower górski.

 

-9 października 2013r. wolontariusze posadzili kolejne cebulki żonkilowe w ramach współpracy z Hospicjum św. Józefa.
-Kolejny raz 19 listopada licealiści udali się z wizytą do swoich czworonożnych ulubieńców. Psiaki ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim otrzymały przede wszystkim karmę. Okres zimowy jest z pewnością trudny. Dlatego cieszymy się, że poprzez akcję „Psie serce” możemy chociaż trochę pomóc.
-  Jak co roku, w listopadzie, uczniowie liceum odwiedzili wychowanków Domu Dziecka w Ostrzeszowie. Młodzież przygotowywała się do wizyty od kilku tygodni. Uczniowie zorganizowali zbiórkę kosmetyków, artykułów papierniczych i innych najpotrzebniejszych rzeczy.    Wizyta w Domu Dziecka to wielkie przeżycie. Wspólne rozmowy, zabawy i czas, który zawsze mija zbyt szybko. Każdy wyjazd kończy się pytaniem młodzieży: „kiedy znów pojedziemy?”. Pani dyrektor zawsze podkreśla, że jesteśmy jedyną szkołą, która od tylu lat tak systematycznie współpracuje z ich placówką.
-18 grudnia 2013r. wolontariusze LOSO uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez Hospicjum Św. Józefa. Spotkanie przy wigilijnym stole było okazją do podzielenia się opłatkiem, złożenia życzeń i wspólnego kolędowania. To także czas, aby choć na chwilę zatrzymać się i  porozmawiać. Warto się postarać, aby każdego dnia znaleźć czas dla drugiego człowieka, bo to przecież takie ważne.
- Maraton Pisania Listów Amnesty International zakończył się w Liceum Ogólnokształcącym Spółdzielni Oświatowej  spektakularnym sukcesem z wynikiem 1745 listów. W Maratonie, który trwał 2 dni (12-13 grudnia 2013 r.) uczestniczyli  pani  Marlena Malag – Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, pan  Andrzej  Baraniak – Sekretarz Miasta, pan Andrzej Kornaszewski - Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 9 , dyrekcja, nauczyciele oraz  około  600 uczniów.
- Dnia 11 grudnia 2013 roku uczniowie naszego liceum brali udział w obchodach Ostrowskiego Dnia Wolontariusza, które odbywały się w Forum Synagoga. W czasie tej uroczystości Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak wyróżnił najbardziej aktywnych wolontariuszy. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły Anna Idzior, która obecnie jest wolontariuszem na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Neurologii, Ortopedii.
-W tym roku miała miejsce XIII edycja „Szlachetnej Paczki”. W całej Polsce w akcję zaangażowało się wielu ludzi niosących bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi. W akcję włączyli się także uczniowie klasy IIIa naszego liceum. Okazali wielkie serce i postanowili dla jednej z potrzebujących rodzin przygotować taką właśnie szlachetną paczkę. Udało im się zebrać bardzo dużo produktów żywnościowych, higienicznych jak również artykułów szkolnych i ubrań.
- Żonkil…piękny wiosenny kwiat, a przede wszystkim symbol nadziei. To właśnie ten symbol zawsze towarzyszy wszystkim akcjom organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Józefa. I tak było również 25 maja podczas Niedzieli Żonkilowej . W tym barwnym „Korowodzie Żonkili” wszyscy udali się do Domu Katechetycznego Parafii św. Antoniego, gdzie odbył się „Koncert z żonkilem w tle”.. Wolontariusze naszej szkoły również zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne.
-3 czerwca 2014r. uczniowie naszego liceum wzięli udział w obchodach Dnia Dziecka w ostrowskim szpitalu. Na początku wizyty odbył się krótki pokaz talentów. Wizyta zakończyła się odwiedzeniem oddziałów dziecięcych i wręczeniem pacjentom drobnych upominków. Ponadto szkole szpitalnej zostały przekazane zebrane artykuły papiernicze i zabawki.  Wizyta naszej młodzieży pozwoliła podopiecznym szpitala i ich rodzicom, chociaż na moment zapomnieć o bólu, z którym zmagają się  na co dzień. A dla naszych uczniów był to niezapomniany czas pełen wzruszeń i radości, z tego, że mogą coś od siebie dać drugiemu człowiekowi.

       - 17 września 2015 roku gościem naszego liceum i gimnazjum była Pani Maria Matuszczak – przedstawiciel Towarzystwa Hospicjum św. Józefa. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca wolontariusza oraz kto może zostać wolontariuszem. Pani Maria przybliżyła istotę wolontariatu hospicyjnego i akcyjnego.
    Warto zaznaczyć, że zarówno liceum jak i gimnazjum od wielu lat aktywnie  współpracują z Hospicjum św. Józefa. Miło było również usłyszeć słowa, że Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej i Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II to szkoły, na które zawsze można liczyć.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej i Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej aktywnie działają jako wolontariusze. Chętnie biorą udział w różnych akcjach charytatywnych. Swoją wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka okazują również poprzez systematyczną współpracę z Hospicjum św. Józefa w Ostrowie Wielkopolskim.

- 29 września 2015r. wolontariusze posadzili kolejne cebulki żonkilowe. Uroczystość rozpoczęła pani Irena Kasprzak, prezes Hospicjum św. Józefa., która wyjaśniła ideę sadzenia żonkili.  Następnie chór szkolny zaśpiewał utwór „Nadzieja” – bo przecież jest ona tak bardzo ważna.

-Karmę, koce i miski – takie „upominki” otrzymały czworonogi ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Po raz kolejny 24 listopada 2015 roku gimnazjaliści i licealiści wzięli udział w akcji „Psie serce” pokazując, że los zwierząt także nie jest im obojętny.

-6 grudnia 2015 roku w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się koncert „Otwarte Serca” zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Józefa. W czasie uroczystości nie zabrakło również wolontariuszy Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej, którzy przekazywali gościom ulotki informacyjne oraz zbierali pieniądze na rzecz Hospicjum. W ten sposób młodzież naszego gimnazjum i liceum okazuje swoje serca i poświęca czas drugiemu człowiekowi.

-Już od wielu lat uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej odwiedzają wychowanków Domu Dziecka w Ostrzeszowie. 8 grudnia 2015r. młodzież po raz kolejny spotkała się ze swoimi rówieśnikami. Uczniowie przygotowywali się do wyjazdu od kilku tygodni, gromadząc gry, kosmetyki i artykuły papiernicze. Wielu uczniów włączyło się w tę akcję całym sercem.
           Wizyta w Domu Dziecka to nie tylko przekazanie upominków. To przede wszystkim spotkanie w miłej atmosferze, które zawsze zbyt szybko się kończy. Młodzież ma okazję porozmawiać ze swoimi rówieśnikami, poznać ich zainteresowania, a także pobawić się z młodszymi dziećmi. Niektórzy uczniowie już po raz kolejny odwiedzili swoich kolegów i koleżanki, a znajomości zawarte kilka lat temu przetrwały do dzisiaj.

-17 kwietnia 2016 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej oraz Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej wzięli udział w „Niedzieli Żonkilowej” zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa”.
Na początku wszyscy uczestnicy wzięli udział w Biegu Nadziei „Od Pola Żonkilowego do Pola” ulicami Ostrowa. Po zakończeniu biegu, we Wtórku odbyła się Msza św., a następnie koncert w wykonaniu Ludowego Zespołu Tanecznego „Swojacy” oraz młodzieży szkolnej. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w „Biesiadzie z żonkilem w tle”.
Cieszymy się, ze nasza młodzież tak licznie każdego roku bierze udział w akcjach organizowanych przez Hospicjum św. Józefa. 

 

Dziennik elektroniczny

Zobacz

Dziennik elektroniczny

Zobacz

 

Galeria

Zobacz

Galeria

Zobacz

 

Biblioteka

Zobacz

Biblioteka

Zobacz